Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Vykání v různých evropských jazycích
seminární práce na Syntax českého jazyka

 

Doplněno
15. 1. 2017
Vytvořeno
duben-květen 2008

 

Dodatečná poznámka:
Jak je to v té angličtině?

Jelikož se často objevuje otázka, jak je to v angličtině s tykáním vs. vykáním,
připojuji sem ještě jeden svůj komentář na toto téma:

Technicky, jazykově, se v angličtině trvale vyká i vlastnímu psovi,
tykat lze jen bohu, ale to už beztak málokdo umí.

Věcně, funkčně, se v angličtině oslovuje křestním jménem vs jinak,
bylo to vidět v MASHi, v díle, kdy Radar byl povýšen na důstojníka, a tak automaticky začal plukovníkovi Potterovi říkat Sherme (křestním jménem), v domnění, že důstojníci se vzájemně oslovují křestním jménem,
ale plukovník Potter mu to zakázal, že si to nemá dovolovat ani jako důstojník.

Krom toho kdysi v USA proběhl výzkum, přes kolik lidí, se kterými se člověk oslovuje křestním jménem (tedy u nás bych řekl „se kterými si tyká”) se člověk dostane na jiného, výzkumníkem určeného člověka.
Z toho pak novinářskými dezinterpretacemi vznikla dnes už rozšířená fáma, že kdokoliv se na kohokoliv dostane skrz 5 lidí po sobě, což ale z toho výzkumu nevyplývá, na to byl ten výzkum příliš malý a plošně omezený.

// Nezapomeňte si výše stáhnout/otevřít pdf soubor, v něm je to hlavní, v něm je moje podrobná seminárka o vykání v evropských jazycích.

Čeština a polština – jazykové služby

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

  • Přidat do záložek (Ctrl+D)
  • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
  • Vytisknout (Ctrl+P)
  • Citovat podle ČSN ISO 690

    Tuto stránku

    ADÁMEK, Martin. Vykání v různých evropských jazycích: seminární práce na Syntax českého jazyka. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2025-04-18]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/popularne-odborne/tykani-vykani-v-evropskych-jazycich

    Celý web

    ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2025-04-18]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Dva matematici sedí v restauraci a jeden říká druhému: „Stejně je to strašné, že dneska už rozumí matematice jen málokdo. Většina lidí nemá o královně věd ani páru”
„Já bych to neviděl tak černě, vsaďme se, že je ještě dost obyčejných lidí, kteří rozumí vyšší matematice. Dokážu ti to.”, povídá druhý matematik.
Vsadí se o pětikilo, a zatímco skeptický matematik odchází na toaletu, ten druhý si přivolá servírku. Dá jí stovku a říká: „Slečno, mám na vás prosbu. Za chvíli, až se vrátí můj kolega, vás zavolám a na něco se vás zeptám. Vůbec se nestarejte o to, co jsem tou otázkou myslel, jen mi odpovězte x na třetí lomeno třemi, ano?”
Slečna kývne, že pochopila a odchází. Skeptik se vrací z toalety a prahne po důkazu. Druhý matematik přivolá servírku a pokládá jí otázku: „Slečno, prosím vás, kolik je integrál z x na druhou?”
Slečna odpoví „x na třetí lomeno třemi”. Odchází od stolu, ale nějak jí to nedá, po třech krocích se otočí, a dodává: „plus konstanta”.

 

Pro zamyšlení

Kromě člověka všichni živí tvorové vědí, že základním životním cílem je radovat se ze života.
[Samuel Butler]