Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Vykání v různých evropských jazycích
seminární práce na Syntax českého jazyka

 

Doplněno
15. 1. 2017
Vytvořeno
duben-květen 2008

 

Dodatečná poznámka:
Jak je to v té angličtině?

Jelikož se často objevuje otázka, jak je to v angličtině s tykáním vs. vykáním,
připojuji sem ještě jeden svůj komentář na toto téma:

Technicky, jazykově, se v angličtině trvale vyká i vlastnímu psovi,
tykat lze jen bohu, ale to už beztak málokdo umí.

Věcně, funkčně, se v angličtině oslovuje křestním jménem vs jinak,
bylo to vidět v MASHi, v díle, kdy Radar byl povýšen na důstojníka, a tak automaticky začal plukovníkovi Potterovi říkat Sherme (křestním jménem), v domnění, že důstojníci se vzájemně oslovují křestním jménem,
ale plukovník Potter mu to zakázal, že si to nemá dovolovat ani jako důstojník.

Krom toho kdysi v USA proběhl výzkum, přes kolik lidí, se kterými se člověk oslovuje křestním jménem (tedy u nás bych řekl „se kterými si tyká”) se člověk dostane na jiného, výzkumníkem určeného člověka.
Z toho pak novinářskými dezinterpretacemi vznikla dnes už rozšířená fáma, že kdokoliv se na kohokoliv dostane skrz 5 lidí po sobě, což ale z toho výzkumu nevyplývá, na to byl ten výzkum příliš malý a plošně omezený.

// Nezapomeňte si výše stáhnout/otevřít pdf soubor, v něm je to hlavní, v něm je moje podrobná seminárka o vykání v evropských jazycích.

Čeština a polština – jazykové služby

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

  • Přidat do záložek (Ctrl+D)
  • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
  • Vytisknout (Ctrl+P)
  • Citovat podle ČSN ISO 690

    Tuto stránku

    ADÁMEK, Martin. Vykání v různých evropských jazycích: seminární práce na Syntax českého jazyka. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2024-11-23]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/popularne-odborne/tykani-vykani-v-evropskych-jazycich

    Celý web

    ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2024-11-23]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Pase ovčák ovce na zelené louce. Najednou, co to? Po pěšince přijíždí bavorák a za ním oblaka prachu. Za volantem mladý muž v obleku od Broniho, v botách od Gucciho, vázanka D+G a na očích tmavé brýle Ray Ban.
Stisknutím tlačítka stáhne okénko, vykloní se a povídá: „Hej, ovčáku, když ti řeknu, kolik máš ve svém stádě ovcí, dáš mi jednu?”
Ovčák se pomalu podívá na úspěšného mladého muže a řekne klidně: „Ale jo, proč ne?”
Úspěšný mladý muž zaparkuje svůj bavorák, vytáhne notebook Dell, připojí ho ke svému mobilu od AT&T. Pomocí GPS určí svoji polohu, pak se připojí na satelit NASA, kde zadá svoje souřadnice a vyžádá si pořízení řady fotografií s vysokým rozlišením. Pak pomocí Adobe Photoshop otevře pořízené digitální obrázky a exportuje je do zpracovatelského střediska v Hamburku. Během pár vteřin dostane na svůj Palm Pilot zprávu, že obrázky jsou zpracovány a uloženy v databázi SQL. Propojí databázi s Excelem, kde má stovky složitých vzorců, a uploaduje všechna uložená data. Po několika minutách má zpracovaná data. Vytiskne je na miniaturní barevné tiskárně HP LaserJet jako stopadesátistránkovou zprávu a otočí se k ovčákovi: „Máš přesně 1 586 ovcí.”
„To je pravda. Takže podle naší domluvy si můžete vybrat jednu ovci.” Ovčák pozoruje pobaveně mladého muže, jak se snaží napasovat jedno zvíře do kufru auta, a pak povídá: „Když vám řeknu, jaké je vaše povolání, vrátíte mi, co jste si vzal?”
Mladý muž se na vteřinu zamyslí a odpoví: „Jistě.”
„Jste konzultant”, řekne ovčák.
Mladému muži spadne čelist: „To je pravda. Jak jste to uhodl?”
„Vůbec jsem nemusel hádat,” povídá ovčák. „Přijel jste, aniž by pro vás kdokoliv poslal. Chtěl jste si nechat zaplatit za odpověď, kterou jsem už dávno znal - navíc na otázku, na kterou jsem se ani neptal, a přitom o mé práci víte úplný kulový. A teď mi vraťte mého psa…”

 

Pro zamyšlení

Člověk je velký ve svých předsevzetích, ale slabý v jejich provádění.
[Erich Maria Remarque]