Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Stávka internetu proti cenzuře 18.1.2012 (SOPA Strike)
Internet Strike January 18th 2012

 

Vytvořeno
17.1.2012

 

Americká cenzura internetu (SOPA)

Spojené státy americké zvažují zavedení cenzury internetu – podle zákonů USA, ale s nadnárodním dopadem.

Co konkrétně hrozí?

  • Totální znepřístupnění celé webové prezentace (pro návštěvníky z USA) centrálním přenastavením DNS serverů v síti, resp. povinnným blokováním všemi poskytovateli připojení.
  • Zabavování domén (to hrozí spíše americkým subjektům, ale např. český majitel domény něco.com by si asi také nemusel být úplně jistý svojí imunitou).

Za co to hrozí?

  • Už jen za to, že odkazujete na web odporující zákonům Spojených států amerických.
  • Patrně i za to, že uživatel Vaší služby (naprosto cizí člověk, jeden z tisíců Vašich zákazníků) pomocí Vaší služby napsal něco, co se americkým úřadům nelíbí (zodpovědnost provozovatele serveru za činnost jeho uživatelů).
  • Bude stačit, když se americkým úřadům znelíbí jeden-dva články, a celá webová prezentace daného subjektu bude zablokována. (Pokud blokování bude probíhat na DNS serverech, jak se předpokládá, tak opravdu musí být zablokován celý web dané firmy nebo člověka, ne pouze konkrétní stránka …a nedokáži si představit, jak chtějí řešit bezplatné hostingy se společnými doménami, to by museli kvůli přestupku jednoho uživatele znepřístupnit i stovky jiných webů).

„Já ale nebydlím v USA, jsem Čech…”

  • I pokud je Váš web zaměřen pouze na české uživatele, je smutné už to, že se na něj v případě nelibosti amerických úřadů nemohou podívat Češi, kteří jsou právě na návštěvě v USA. Z místního počítače, z internetové kavárny, přes WiFi, přes mobil, nijak.
    Všichni poskytovatelé internetového připojení v USA budou muset povinně respektovat blacklist (černou listinu) spravovaný a vyhlašovaný federálními úřady.
  • Navíc v USA sídlí mnoho internetových služeb (vyhledávače, sociální sítě), které ve Vašem zájmu potřebují mít na Váš web přístup. Na cenzurovaný web se samozřejmě nedostane ani server sídlící na území totalitního státu, ne jen člověk/občan/uživatel.

 

„Nevadí, vždyť nedělám nic nezákonného, tak jen ať je bráněno zločinu”

  • Bude stačit, když od sebe odkážete na nějakou zajímavu stránku,
    a na ní se za půl roku, když si na ni už ani nevzpomenete, objeví protizákonný obsah. Protizákonný podle USA.

Americké zákony jsou pro nás nezvyklé. Můžeme je snadno porušit a nevědět jak.

  • Existují případy českých uživatelů Facebooku, kterým byl zrušen účet za umístění rodinných fotografií, které byly podle středoevropských zvyklostí v naprostém pořádku.
  • Podle amerického filmového dokumentu Fahrenheit 9/11 (z r.2004):
    • V USA po r. 2001 stačilo mezi kamarády říci, že USA neměly útočit na Irák, a přišla za vámi domů FBI (nalistujte si 59. minutu).
    • Se do protiválečného diskusního kroužku (vesměs seniorského) infiltroval americký tajný agent, aby americké občany špehoval při jejich poklidné debatě (týž dokument, těsně před dříve zmíněným případem).
  • Podle přepravních podmínek České pošty (Formát .pdf) (jiný web, nový panel) (tato verze je platná od 1.11.2011, dostupná mj. 18.1.2012) je do USA zakázáno posílat „písemné, tištěné nebo grafické materiály představující zvíře v zorganizovaném boji”. Z toho lze usoudit, že bude stačit, když odkážete na web, na kterém je obrázek z kohoutích zápasů nebo koridy (nebo cokoliv jiného, co se u nás běžně zobrazuje),
    a už máte problém s úřady USA – už se na Váš web žádný američan ani žádný americký server nepodívá.

Amerika dávno není symbolem demokracie, za který se vydává.
Zde pro jistotu rovnou podotýkám: „Jestliže máš pravdu o čtyřiadvacet hodin dříve než jiní, jsi přesně oněch čtyřiadvacet hodin považován za blázna.” [Antoin Rivarel]
…ostatně, na svoji prozíravost to u veřejného mínění prohrál Karel Kryl, když na začátku 90. let, v posledních letech svého života, vizionářsky popsal, kam společnost směřuje, a lidé ho za to nenáviděli.

Když můžou oni, tak my taky… aneb USA náš vzor

Podobná cenzura pozvolna vzniká i v Evropě,
proto se nás americké rozhodnutí o (ne)schválení zákona týká
– může jít o podstatný precedens, jenž bude mít vliv na další evropský vývoj.

Protestní stávka internetu

V souvislosti s americkou snahou o cenzuru internetu byla na 18.1.2012 vyhlášena stávka internetu.

Z nejznámějších serverů se ke stávce připojují mj. Wikipedia nebo WordPress.
A podle některých zdrojů i Google (patrně symbolickou zmínkou na hlavní straně, bez omezení služeb).

Více informací

Anglicky / English

Česky

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

  • Přidat do záložek (Ctrl+D)
  • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
  • Vytisknout (Ctrl+P)
  • Citovat podle ČSN ISO 690

    Tuto stránku

    ADÁMEK, Martin. Stávka internetu proti cenzuře 18.1.2012 (SOPA Strike): Internet Strike January 18th 2012. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2024-10-30]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/fim/tvorba-webu/odkazy/stavka-internetu

    Celý web

    ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2024-10-30]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Matematika je jemná a citlivá dohoda o tom, že dvě a dvě jsou čtyři.

 

Pro zamyšlení

To, jak člověk mluví o ostatních, nevypovídá o nich, ale o něm.
[(autor nezjištěn)]