Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Osobní blog
Soukromý, neprofesní mikroblog.
Článek č. 217

 


Zpomalení audia nebo videa pro poslech v cizím jazyce (VLC, YouTube)

Pokud si chcete poslechnout audiozáznam (rozhovor, píseň, přednášku, ...) nebo zhlédnout video/film v jazyce, který se teprve učíte,
a ten záznam je na vás moc rychlý,

tak si do počítače nainstalujte program VLC media player,

film nebo audiozáznam si otevřete v něm

a v jeho menu si pak při přehrávání snižte rychlost přehrávání.



Funguje to velmi dobře – usnadňuje to porozumění v cizím jazyce a snižuje stres :)

Program VLC je freeware. Stažení VLC:
www.videolan.org/vlc/

(A podle nejen mého názoru je to asi nejlepší přehrávač videí i v jiných ohledech.
Pokud uživatel nepotřebuje přehrávat dvoje různé titulky současně, to zase umí program Gom player.)

----


Možnost zpomaleného přehrávání nabízí i webový přehrávač YouTube.

Při přehrávání klikněte na nastavení (ozubené kolečko) vpravo dole, a v nabídce zvolte položku "Playback speed".

YouTube má sice to nastavení rychlosti přehrávání po větších skocích, protože nejbližší pomalejší přehrávání než Normal (1.0) je až rychlost 0.75, což je velký rozdíl, ale je to použitelné.


VLC má to nastavení rychlosti přehrávání jemnější, rychlost lze z normální 1.0 snížit i na 0.9.


(Desetinná čísla zde uvádím s desetinnými tečkami podle anglické typografie, jako citaci konkrétních hodnot z nastavení těch dvou aplikací.
Česky by to bylo s desetinnými čárkami: 1,0, 0,9 a 0,75.)

 

Související odkazy

  


Líbil se Vám článek?


Zpětná vazba – hlasování

Můžete si zvolit 1 až N možností

Štítky, labels, kategorie, témata, tagy, hashtagy

(ve vývoji)
 
#electro-ict    
#languages    
#ostatni  

Tento článek je zařazen také v sousedním blogu
Martin Adámek – Český jazyk pro Poláky.


 

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

  • Přidat do záložek (Ctrl+D)
  • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
  • Vytisknout (Ctrl+P)
  • Citovat podle ČSN ISO 690

    Tuto stránku

    ADÁMEK, Martin. Osobní blog: Soukromý, neprofesní mikroblog. . Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2025-04-12]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/blog

    Celý web

    ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2025-04-12]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Víte, jak matematik vaří vodu na čaj? Vezme rychlovarnou konvici a podívá se, jestli je v ní voda. Když zjistí, že je konvice prázdná, nalije do ní vodu a zapne konvici. Pokud by v konvici voda byla, tak ji vylije a tím problém převede na jiný, již vyřešený.

 

Pro zamyšlení

Kromě člověka všichni živí tvorové vědí, že základním životním cílem je radovat se ze života.
[Samuel Butler]

 
 
 
 
Počítadlo